My friends who asked for advices before keep telling me to write a FOOD post. As I said earlier I arrived there Saturday midday and left in the Sunday afternoon. So I couldn’t had chance to eat that much:)
I have a huge to do list for the next time btw.. and new advices are always welcome! 🙂 But here I go..
Daha önce sağa sola gittiklerinde yeme içme tavsiyesi verdiğim arkadaşlarım ısrarla soruyor Atina yeme içme postunu. Ancak daha öncede bahsettiğim gibi Cumartesi öğlen orda oldum ve Pazar akşamı döndüm. Yani bir gün gibi bir süre içinde baya az yiyebildim:) Bu arada bir dahaki sefer için oldukça geniş bir to-do listem var. Yenilerine de açığım, lütfen! Yine de buyursunlar..
Mnisikleous Street
While walking from Syntagma Square to Acropolis, within the narrow streets we found this lovely place full of cafes. Since the weather was perfect, everyone was sitting outside so it was a great spot for chill out on the way back from Acropolis.
We choosed this one on the photo but I would not suggest a spesific place. I guess all has the similar things to serve.
Syntagma Meydanı’ndan Akropolis’e yürürken dar sokakların arasında buraya denk geldik. Yan yana bir sürü cafenin merdivenler boyunca sıralandığı çok tatlı bir yer. Hava da muhteşem olunca, Akropolis dönüşü dışarda oturup keyfini çıkardık buranın.
Fotoğrafta gördüğünüz cafeyi seçtik ama herhangi spesifik bir yer önermek gerekmez diye düşünüyorum. Aşağı yukarı aynıdır heralde yenilip içilenler.
Beer: Go with  Alfa Beer or Mythos
Alfa Beer ya da Mythos
This is dough filled with cheese and has honey on top of it. Great for the ones who likes to eat their cheese with jam or honey at the breakfast:)
Benim gibi kahvlatısında peynirini balla ya da reçelle yiyen tatlı-tuzlu karıştırıcılara gelsin:) Hamurun içinde peynir ve üzerinde bal ile servis ediliyor:)
This one is melted feta cheese with peppers and spices
Erimiş feta peyniri: biber ve baharatla

 

Oh I am street food lover:) I don’t skip hot dogs. Chocolate, sandvich, crumpets etc anything that seems nice is also worth trying for me. This coconuts you see was a new trial for me but didn’t like it that much. But still!:)
Sokaktaki çeri çöpü yemeğe bayılıyorum. Özellikle sosisli gördüğümde affetmiyorum:) Çikolatadır, sandviçtir, kızarmış hamur üzerine erimiş çikolatadır hepsi ilgimi çekiyor. Burda da hindistan cevizli şu uzun şekerlemeleri deneyeyim dedim ama bayılmadım. Ben yine de devam ederim:)

 

Lithos
Had our dinner in this tavern. Actually it has two parts next to eachother; one where you listen to your music from the radio and the other one is live music. We went there early around 8 pm and the music had not been started yet and we choosed the other one. You must go, I can say. We really enjoyed it.
Keep in mind if ou decide to go:
-Reservation for tavern is needed
-It starts around 10 pm:)
Lithos’u gitmeden gözüme kestirmiştim. Bir sürü alternatif plan arasında buraya gittik. Yanyana iki kısmı var bu tavernanın. Birinde canlı müzik oluyor, diğerinde ise kayıttan çalınan yunan müzikleri eşliğinde yemek yiyorsunuz. Gittiğimizde saat 8 civarındaydı ve canlı müzik başlamamıştı, biz de diğer tarafına gittik. Gayet de memnun kaldık. Mutlaka gidin.
Gidecek olursanız aklınızda bulunsun:
-Taverna için rezervasyon gerekli
-Canlı müzik 22:00 civarında başlıyor 🙂
Do i need to say how much I LOVE  any kind of grilled/melted cheese?
A must: Cheese saganaki (a bit salty but should try)
Erimiş/kızarmış peynirin her türlüsüne ne kadar bayıldığımı söylememe gerek var mı bilmiyorum.
Saganaki mutlaka yenmeli. Biraz tuzlu ama deneyin.
This one is my favourite! Mussels with a great souce..
Bu harika soslu midyeden yemeniz lazım. Ekmek banmak nedir yahu? O kadar şahane:)
Seafood risotto 🙂
Deniz mahsüllü risotto..hmmmm
some desert with ice cream:)
dondurmalı irmikli sanırım bir tatlı
Rock and Balls
I loved this place for its great playlist on a saturday night and the ambiance.
Ben bu bara bayıldım. Hem inanılmaz iyi çalıyorlar hem de ortam şahane.
Althoug this coctail seems fancy, I am not a fan. You can try other or go with your regular choises. The barmen were making other strange coctails with egg white and mayonnaise. It is better not to see while its getting prepared:)
Değişik bir kokteyl deneyelim dedik ve bundan denedik. Pek hoş gözüküyor ama ben pek bayılmadım açıkcası:) Başka kokteyllerden deneyebilirsin ya da kendi seçimlerinizden vazgeçmeyin işte:) Barmen yumurta beyazından, mayonezden değişik kokteyller yapıyordu. Çok midemiz kaldırmazdı böyle birşeyin hazırlandığını gördükten sonra içmeyi. o yüzden seçim önemli:)
We run across to Zaf on our last limited hours just before we left for our flight. Despite the nice atmosphere inside, it took them more than an hour to prepared a single burger. The bread was stale. I only liked the potatos. NOT recommended.
Son gün havaalanına dogru yola çıkmadan önce Zaf denilen bu yere denk geldik. Güzel atmosferine karşın burgeri getirmeleri bir saatten fazla sürdü. Üstelik ekmeği de bayattı. Sadece patatesleri lezzetliydi:) Hiç ama hiç önermem:/