Bir yaşındaki labrador melezi Shiva isimli köpeğime eğitim aldırmak için Von Bakaçhan adlı kurumdan Cem Bakaçhan adlı “eğitimciye” başvurdum. Cem Bakaçhan, eğitimin yoğun ilerleyişi gerektirdiği üzere Shiva’nın Uskumruköy’deki çiftlikte eğitim almasının en iyi sonuç vereceğini söyledi. 4-5 hafta çiftlikte eğitim vereceğini, daha sonra evde benimle çalışmaya devam edeceğini, eğitim tamamlanmadan sürecin bitirilmeyeceği sözünü verdi. 

4 Ekim 2018’de köpeğimi teslim ettim. 6000 TL peşin ödeme yaptığım Cem Bey, sonrasında kendisinin köpek yarışlarına da gittiğini, o olmadığı zaman köpeğimi çiftlikte sürekli bulunan ve kendisi kadar donanımlı kişilerin eğitime ve köpeğin bakımına devam edeceğini söyledi.

3 hafta boyunca Shiva şımarmasın!, eğitim etkili olsun gerekçesiyle Shiva’yı sadece bir kez gösterdiler bana. 10 gün sonra ilk ve tek kez çiftliğe görmeye gidebildiğimde iki bakıcı vardı sadece. Adının “Volkan” olduğunu söyleyen göçmen bakıcı, köpek eğitimiyle alakaları olmadığını, sadece çiftlikle ve genel köpek ihtiyaçlarıyla ilgilendiklerini söyledi. Eğitimin Shiva’ya nasıl verildiğini sordum Volkan Bey’e. Haftada 3 kere Bayram bey’in (!) Shiva ve diğer köpekleri alıp, çiftlik dışına yürüyüşe gittiğini söyledi. ” Cem Bey de uğruyormuş. Cem bey’e sorduğumda Türkçe bilmedikleri için anlatamamış olduklarını söyleyip yalanladı. 

“Biz bu hafta yoğun çalışalım, gelmeyin, haftaya gelirsiniz birlikte çalışırız” bahanesiyle sürekli geçiştirildim. Ancak o yoğun çalışılacak olan vakitlerde Cem Bey köpek yarışlarına gittiği için  çalışmalar sürekli ertelendi. Bu süreçte ısrarlarıma rağmen bana yollanan iki fotoğraf ve video şunlardan ibarettir:

Shiva-Cem Bakaçhan

Shiva-Cem Bakaçhan

Sık sık iletişimde olup sorduğum köpeğimle ilgili, başlarda çiftliğe uyum sağladığını, yeme içme ve oyun zamanlarını artık ayırt edebildiğini, temel komutları öğrendiğini, her şeyin sürekli iyi gittiğini söylediler. 3. Haftanın sonunda yine arayıp sorduğumda “Shiva öğrenemiyor, çok yavaş öğreniyor. Haftaya ben yokum, köpek yarışındayım. Bu hafta sonu çiftlikten alıp kendi evimde yoğun çalıştıracağım. Sizle sonraki hafta çalışabiliriz. İsterseniz kendi evinize de alabilirsiniz Shiva’yı. Burada içine konulduğu boxları parçalıyor. Ağlıyor.” dendiğinde Shiva’yı oradan kesin olarak almaya kararımı vermiştim artık. 

Köpeğimi almaya gittiğimde hiç tanımadığım ve adının bahsi daha önce geçmeyen Sinan Çinioğlu adlı eğitmen ve çiftliğin sahibi olduğunu söyleyen kişi Shiva’nın tüm eğitimini kendi verdiğini söyledi. (Cem bey mi, Bayram bey mi eğitim veriyor derken Sinan bey’le tanışmış olduk. Bir de hesabına ödeme yapmam söylenen “ortak” Yiğit Çetin vardı. )

Üç hafta geçtikten sonra olmuyor denmesi bu kimselerin yetkin olmadığını ya da özensizlikten eğitim vermediklerini gösterir. Türkiye koşullarında kesin sonuç beklentisiyle 6000 TL gibi bir para ödediğim köpek eğitiminden neredeyse köpeğimin konuşarak* dönmesini beklerim ben de (!) Hizmet alan olarak bunlara cevap alamadığım gibi eleştirilen her haksız kişinin de sinirleneceği gibi Cem Bey bir açıklamada bulunmak ya da işini savunmak yerine bize yol verdi!

Sinan Bey, (burada kendisi nazik tavırlarla kalıp Shiva’nın bildiklerini görmemi istedi. Kendisi hikayenin iyi polisi oldu.**) Shiva’nın yalnız kalamadığını, bazı cisimlerden korktuğunu söyledi. Spreylerden korkuyormuş söylediği üzere. Ne spreyi sıkıldığını sorduğumda Cem Bey “Bırakın alsın gitsin köpeğini” diye hakarete varan tavırlarıyla haksızlığını kanıtlamış oldu. Köpeğimi tararken sprey sıkıyorlarmış. Siz köpeğinizi tararken sprey sıkıyor musunuz hiç? Ben hiç duymadım bunu.

Köpeğimi aldığımda hiç bir yeni şey öğrenmemiş olduğunu gördüm. Bir yılda kendi öğrettiğim komutlara bile kayıtsız kaldığı oluyor. En kötüsü veterinerine ilk kez saldırmaya kalktı bir yıl sonra. Ağızlık takıp sağlık kontrolünü yaptırabildim. Bugün yine bir yıl sonra ilk kez köpeğim bana karşı agresifti. 

Van Bakaçhan köpek sevmeyen bir ticarethanedir. Cem Bey nitelikli bir dolandırıcıdır. Bir asgari ücretli çalışanın 4 aylık kazancını cebine indirip, sonunda harakete varan tavırlarıyla bir açıklama ya da savunma gereği görmeden, terbiye sınırlarını aşarak bizi çiftlikten kovmuştur.

Aman diyeyim ellerine düşmeyin! Çok dikkatli olun!

Not: Shiva’yı eve dahi uğramadan veteriner sağlık kontrolüne götürdüm. Sağ kulağında hafif bir ilhitap vardı. Şimdilik ilaç gerektirmedi. Gözleyip duruma bakacağız. Sağ kaburgaları bitiminde iri bir misket büyüklüğünde beze oluşmuş. Sol arka ayağında bir yara var. İshaldi ve eve geldiği iki gün boyunca yemedi. Bugün yemesi ve kakası normale döndü. Kendi maması olan ND’nin tahılsız en büyük paketini de teslim etmiştim çiftliğe. Ancak farklı beslenirse midesi bozuluyor normalde. Ben yine de bunları not olarak bırakayım buraya. Her köpeğin ev şartlarında da başına gelebilecek şeyler gibi düşünmeye çalışıp, emin olmadan konuşmayayım. Ama aklımızda olsun. 

*Sarkazm!

** Sarkazm.