Şimdi işinize çok yaracağını düşündüğüm bir tavsiye vereyim. Apple’ın Zorlu ve Akasya’da her gün ücretsiz aktiviteler, dersler düzenlediğini biliyor muydunuz?

Geçtiğimiz aylarda 2010’da aldığım laptopum çökünce sonunda değiştirebildim. Gidip Macbook Pro aldım. Yalnız bu bebeği elime aldığımda kendimi ilk insan gibi hissediyordum. Diyorum ya, yüzyıllardır Windows kullanan ve daha önce Macbook kullanmamış biri olmam bunun sebebi. Tüm işimi on parmak ile klavyeden halledebiliyor haldeydim. Macbook’a geçtiğimde e-mail adresimi bile sayfayı kapatmadan yazamıyordum:)

Pekala, güzel haber! Gugıl’a “Today at Apple” yazarsanız Akasya’da ya da Zorlu’daki Apple Store eğitimlerini gün gün görebiliyorsunuz.

Neler mi var bu eğitim ve aktivitelerde?

Aldığınız ya da şu an sahip olduğunuz tüm Apple ürünleri ile ilgili başlangıç, orta, ileri seviye dersler var. Buna Macbook, iPhone, Ipad, Apple Watch vs aklınıza gelen tümü dahil. Aldım ama tam performans kullanayım, bilmediğim özelliklerinden de yararlanabileyim istiyorsanız vakit ayırabilirsiniz. Hatta iCloud, Apple kimliği oluşturma ve güvenli kullanım gibi hayati(!) uygulamalar da dahil bu eğitimlere.

Sonra Stüdyo Saati’nde müzik, video, fotoğraf projelerinizi geliştirmek için yine gidebilirsiniz. Daha fazla verimle çalışmak ya da “şunu nasıl yapabilirim” sorularına cevap alabilmek yine mümkün.

Portre Çekimi atölyesinde ışıkla kadraj, kompozisyon oluşturma; Iphone ile fotoğraf çekimi; Iphone ile video çekimi; Video projeleri, kurgu; Mac’te video düzenleme; Müzik notları ile şarkı kaydetme; Belgeler, Sunumlar, Hesap Tabloları dersinde Microsoft Office’e ikame uygulamaları kullanma; Çocuklar için film yapma, müzik projesi üretme gibi aktiviteler ve içerikler bulunuyor.

Tabii ki şu an herkes fotoğrafçı, video kurgu uzmanı gibi olduğu için çoğu eğitim çok hafif kalabilir. Ama “Nasıl Yapılır” başlıklı derslere gidip spesifik sorularınızı sorabilirsiniz.

Aktivitelere önceden kayıt yaptırabilirsiniz kolayca telefondan ya da bilgisayarınızdan. Kaydol demezseniz gideceğinizi bilmiyorlar ve saati geldi ve kimse listede gözükmüyorsa dersi kapayabilirler. Kaydol deyip gitmezseniz bir şey kaybetmiyorsunuz. Yolunuz düşecekse buralara, programa göz atmış olmanızda fayda var.

Ders diyorsam da sizi kapalı bir sınıfa sokmuyorlar. Yukarıdaki fotodaki gibi AppleStore’daki bir masada alıyorsunuz bu eğitimleri. Gelen başka katılımcılardan da öğrendiğiniz bir çok şey olabiliyor. Tabi kalabalık olduğunda içerikte yazan konudan daha yavaş ilerlediğiniz ya da tam olarak karşılığını alamadığınız olabiliyor.

Başka eleştirilerim var tabii ki. Başlangıçta gayet güzel. Benim için güzel bir geçiş oldu Mac’e. Ama bazı sorduğum özelliklere eğitmenlerin biri “öyle bir özellik yok” deyip, bir diğerinin kolayca gösterebildiği oldu. Ama size gönderilen anket ya da oradaki geri bildirimlerinizi dikkate alıyorlar. Eğitimcilerin çoğu zaten profesyonel olarak müzik, video, fotoğrafla uğraşan kişiler.

Zorlu’da çalışan ve çok sevdiğim birkaç arkadaş var. Resimdeki ikili favorilerim. Umarım fotoyu izinsiz paylaşmama kızmazlar:) Eğitime katılmayacaksam da geçerken gidip selam veriyorum.

10 üzerinden 7 veririm bu hizmetin performansına. Ama ücretsiz ve yardım etmeye hazır böyle bir imkan var.

Duyanlar duymayanlara söylesin. Bir göz atın. İşinize yarar bir şeyler bulabilirsiniz.

Bu postu işine yarayacağını düşündüğünüz eş, dost ile paylaşırsanız sevinirim. 😘❤

https://www.apple.com/tr/today/