Istanbul-25.07.20

Daha önce duydunuz mu, izlediniz mi bilmiyorum. Life in a day (Dünyada Bir Gün, 2010) diye bir belgesel var. İlk kez 2010’da dünyanın her yerinden insanların katılımıyla gerçekleşti. Crowd source denilen, herkesin aynı tarihte, 25 Temmuz 2010’da nerede, n’apıyorlarsa çektikleri videolar ile katıldığı bir video kolajı belgesel. 

2020’nin ortalarında denk geldim bu belgesele, on yıl sonra, hem de pandeminin ortasında tekrar yapılacağına. 25 Temmuz 2020’de ben de başvurumu yaptım ve sabahtan itibaren günümü, etrafı, o gün başımdan geçenleri kaydettim. Sonra da gönderdim. Tabii bana videolarımın kullanıldığıyla ilgili bir dönüş olmadı. Yani ikinci Life in a Day’de olmayacağım. Ama yazıyı yazma amacım, 6 Şubat’ta Youtube’da ve Sundance 2021’de prömiyeri yapılacak belgesel için aşırı heyecanlı olmam. Yukarıdaki fotoğraf da şu an 25 Temmuz 2020’ye ait ulaşabildiğim tek fotoğrafım.

Eğer izlemediyseniz 2010 versiyonunu prömiyer öncesi mutlaka izleyin. (Youtube’da sanırım sadece İngilizce altyazıyla var. Ama olsun, dil bariyeriniz var diye düşünüyorsanız, bence yine de izlenir.) Benim için inanılmaz etkileyici ve duygusal bir belgeseldi. O günde insanların doğumundan, mutfaktaki haline, çocuklardan, sokaktakilere, evdeki basit bir günden, düğünlere ve aklınıza gelmeyecek coğrafyalarda, binbir güzellikte bir belgesel. 

Şimdi ise heyecanımın nedeni, ben o gün bunları kaydederken dünya ne ile meşguldü? (şimdi yazarken bile tüylerim diken diken oluyor), insanların başından ne geçiyordu görmek. Çünkü iki senedir haber almadığım insanlardan telefon almaktan tut, yılımın geri kalanını etkileyecek gerilimlerin bir kısmının kilometre taşlarından birini yine o gün adımlamıştım. 

Diğer yandan da kendi küçük (!) dünyamızda debelenirken, aslında dünyanın dört bir yanında insanlar nelerle meşgul görmek, bir adım dışarı çıkmak kesin iyi geliyor.

Her neyse, uzatmadan hem öncekini bulabileceğiniz hem de gelecek prömiyeri görebileceğiniz linkli bırakıyorum aşağıda. Kim bilir, belki yapılırsa 2030’da yollarımız kesişir? O zaman ki kayıt araçları neler olur acaba? Üç boyutlarımızı mı paylaşıyor oluruz naparız bilmem. Ama gelecekte görüşürüz madem.

https://lifeinaday.youtube

Ayrıca kolay takip edebilmeniz için Instagram linki de şurası: https://www.instagram.com/lifeinaday2020/?hl=en

Bonus: