One of my friend asked for advise about Aegean and Mediterranean side of Turkey. He is planning to travel these costs for camping. So I decided to reply via my blog:) Last year I went to Kabak and Kaş. After years that was my longest holiday in Turkey. Moreover It was again years that I haven’t stayed in the same place for a week, like I did in Kaş. Normally, I change cities to get most of everything:) Such a gready traveller:P Ps: sorry for low quality photos. I didn’t want to carry my camera:) These are with Iphone:)
Here I begin with KABAK.
I guess one of the best places for camping. I never stayed in a tent there. In my previous visit I stayed in “Kabak Nena”‘s bungalows. This place was amazing. (See here my previous post about it–> http://takethefakecake.blogspot.com.tr/2012_11_01_archive.html )And last year I stayed in “Reflections camping” which I would never choose to go again. I can tell you more about “why” but lets skip that part:) However we went other camps bars during the night and there are really great camps in that area.
During the day, you can either choose to enjoy the beach, which is increadibly beautiful or you can go hiking. Previous time, we went for hiking to waterfalls. It was a great experience with remarkable views and nature. Also we went to “Cennet Koy” by hiking, which is next to Kabak Koyu. Again that was a great experience that I highly recommend. Opps! Maybe you need a guide for that. Someone who knows the area or who did this before might be helpful:)
http://takethefakecake.blogspot.com.tr/2012/11/kabak.html
—-
Pek sevgili bir arkadaşım Ege ve Akdeniz koylarına yapacağı kamp gezisi için benden tavsiye istedi. Ben de cevabı blogumda vereyin istedim.
Geçen sene Kabak ve Kaş’a gittim. Uzun yıllardır bir yerde bu kadar uzun süre kalmamıştım, Kaş’ta olduğu gibi. Hep oradan oraya zırplayarak geçiyor tatillerim, daha fazla yer göreyim hevesiyle. Dahası Türkiye’de en uzun tatilimdi yine kaç yıldır. Ve inanılmaz güzel geçti.
Not: düşük kaliteli fotolar için üzgünüm. Fotoğraf makinemi taşımaya üşendiğim için hepsi iphone ile çekildi:)
KABAK
Kamp için en iyi yerlerden biri sanırım. Kabak’ta hiç çadırda kalmadım gerçi. Bir önceki gidişimde Kabak Nena’da kalmıştım. Gerçekten muhteşemdi. (Daha önceki Kabak postları–> http://takethefakecake.blogspot.com.tr/2012_11_01_archive.html ) Geçen yıl ise “Reflections Camp”te kaldım ve bir daha terci edeceğim bir yer olmadı. Nedenlerinden uzun uzun bahsedebilirim ama geçmesi tercih ediyorum. Onun dışında hem denize inerken hem akşamları diğer kampların barlarını ve rooflarını gördüm. Çok keyifli ve güzel yerler var.
Gün içinde muhteşem koyda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ama hiking yapmadan da olmaz. Önceki gidişimde şelalelere tırmanmıştık. Harika doğa ve manzara size eşlik ediyor. Bir başka gün de tepeleri tırmanıp aşarak Cennet Koyu’na gitmiştik. İkisi de inanılmazdı. Ama tabi etrafı bilen ya da daha önce gezmiş birileriyle yapmakta fayda var:)
 http://takethefakecake.blogspot.com.tr/2012/11/kabak.html
This is on our way to Kabak:) Make sure to stop by on the way to see archaeological sites.
Tüm Likia Yolu boyunca gördüğünüz ören yerlerine uğramalısınızı tavsiye ederim:)
This is the view from the beach

 

 

This became a ritual: toasted garlic bread with lentil soup

 

 

 

 

 

 

Don’t forget to eat “Etli ekmek” in Fethiye bus terminal. “Mevlana Sofrası” is opposite side of Migros.
Fethiye otogarında Etli Ekmek yemeden olmaz! Migrosun karşısında Mevlana Sofrası var.
So let’s continue with my favourite place so far in Turkey: KAŞ
It is one of the few untouched places like Kabak. Of course, totally different than Kabak’s hippie atmosphere:)
There are really nice beaches like “Küçük çakıl”, “büyük çakıl”, “Limanağzı” etc. Also you can visit historical places in Kaş like ancient theater or tombs. Definitely going to patara to see ancient sites is highly recommended (Depenging on how much time you have for Kaş. My firend has plenty of time:) I don’t like the beach in Patara but ancient part is really nice.
Don’t come back here without doing a yatch tour to “Kekova”. You should also visit Kalkan. Previous time I had stayed in Kalkan and visited Kaş during the days. But now what I prefer is Kaş of course!
And among all of them my favourite is Kaputaş.
My to do for next time:
Saklıkent Canyon: I didn’t have time for this one:)
Diving: I am diver with one star but haven’t dived in Kaş yet.
Sarpendon’s Burger
Meis Island
KAŞ
Kabak gibi az kalmış bakir yerlerden biri. Tabi ki Kabak’taki hippi atmosferi yok burada:) Çok güzel plajlar var; Küçük Çakıl, Büyük Çakıl, Limanağzı bunlardan bazıları. Ayrıca Kaş’ın içindeki antik tiyatro, kral mezarı gibi tarihi yerleri de gezebilirsiniz. Patara’ya mutlaka gidin (tabi ki Kaş’ta ne kadar zamanınız olduğuyla  alakalı değişir) Patara Plajı güzel değil ama Likya Yolunu deneyimlemek lazım:)
Tekne turu ile Kekova’ya mutlaka gidin. Ayrıca Kalkan’a da gidin.
Ve hepsinin arasında en sevdiğim tabiki Kaputaş Plajı !
Bir sonraki gidişimdeki to-do listem:
Saklıkent Kanyonu
Dalış: Tek yıldızlı bir dalgıç olarak henüz Kaş’ta dalmadım:) Belki ikinciyi Kaş’ta alırım?
Sarpendon’s Burger
Meis Adası

 

Nereid Meyhanesi
For me, it is the second thing that some to my mind when saying Kaş. This is because of the delicious food, great atmosphere accompanied by great playlist, lovely staff and it’s sweat owner Arla.
Mezes are great. Arla likes to use mustard in meze. New taste seekers! Don’t hesitate to taste these. I adored and generally had twice of “Paçanga”.  Seafood are really fresh and delicious. Midilli cheese is a must! And more..
Nereid Meyhanesi
Kaş deyince akla ilk gelen şeylerden biri oldu Nereid. Bunda inanılmaz lezzetli yemeklerin, size eşlik eden müzikle birlikte müthiş atmosferinin, keyifli çalışanlarının ve sahibi Arla’nın etkisi var tabi.
Mezeler harika. Arla mezelerde hardal kullanmayı seviyor. Yeni tadlar denemeyi sevenler özellikler denesin. Ben yoğurtla servis edilen kılıçbalığı pastırmalı paçangaya baylıyorum ve her gittiğimde iki kere söylüyoruz:) Ayrıca kızarmış midilli peyniri, akdeniz yeşillikleri de denenmesi gereken harika lezzetler. Ve daha niceleri..

 

 

 

 

This is from the second time in Nereid.
 
Echo Bar 
Normally there are live performance all the time. They are the best place (that I tried) in Kaş making good Lyncburg Lemonade.
Kaş’ta sevdiğim mekanlardan. Sürekli canlı performans oluyor. Ayrıca Kaş’ta içtiğim en iyi Lynchburg Lemonade’i yapıyor:)
Photos from Kekova yatch trip

 

You’ll see caretta carettas. It is not clear in this pic. but they are everywhere:)
Caretta carettalar Kekova’da her yerde gözünüze çarpabilir. Bu fotoda çok belli değil ama..:)

 

 

Find this place to taste this incredible hand made ice-cream. It is somewhere on the left handside when you step out from your boat:)
Bu muhteşem dondurmacıyı mutlaka bulun ev ev yapımı dondurmaları deneyin. Tekneden indiğinizde sol tarafa, lahitlerin olduğu yere doğru ilerlerken bi yerde.

 

Deja Vu
My fav. bar in Kaş. Great playlist and perfect place to chill after the long day. And see, best place for sunset.
Kaş’ta en sevdiğim bar. Müthiş playlisti ve manzarası ile güneşi batırmak için en iyi yer.

 

 

 

 

 

Kaputaş

 

 

This chain of sand massage lasted for an hour maybe:)

 

 

 

 

 

Retro Bistro
Mind blowing place with it’s burgers and everything! Cutest couple running the place. Everything is prepared with care and attive like in Nereid. I don’t know how many times we went there during the stay.
İnanılmaz burgerleri ve diğer tüm lezzetleriyle aklımızı kaybettiğimiz Retro Bistro. Her şey son derece özenle hazırlanıyor (Nereid’de olduğu gibi). Kaç kere gittik bilemiyorum bile:)

 

 

 

MUST TRY!
Creme brule with aubergine
Red beet panna cotta
You should also try tiramisu
Patlıcanlı creme brule
Pancarlı panna cotta
mutlaka denenmeli!
Ayrıca tiramisu da:)
Smoked duck breast
Tütsülenmiş örnek göğsü
of off:)