Kaş

Niye özel olasın ki? dedim virajlarda kıvrılarak Kınık’a doğru giderken. Mensubu olduğun gruplar, doğduğun şehir, okuduğun okul, sahip olduğun geçmiş, çalıştığın şirket, pozisyonun, dahil olduğun yoga sistemi seni daha özel yapar mı? Bunlara sebep hocamın okuduğum yazıları (“Kibirli insan kendinin bir şekilde ötekinden daha özel olduğuna inanır.) ve kibir konusu hala. Kimlikler ve etiketler seni bir diğerinden daha özel yapmıyor. Ama özel bir gruba dahilim kesinlikle ve minnettarım.

İçinde bulunma şansını yakaladığım shadow yoga sistemine ve Defne Hocama minnet. Neden biliyor musun. Mesela diyoruz ya yoga hayatı düzenliyor, ilişkileri ve ilişki kurma şeklimizi değiştiriyor. Ben gerçek duygu ve düşüncelerimden kaçıp, olanı daha sempatik ve sevimli göstermek için bir dizi şeyi kafamda kurarken aklıma hocamın bir yazısında bahsettiği bir durum geldi. Bırak geleceği modelleme, sinsilik de yapma dedim. Hayat tecrübesinden ve görüşünden yararlanabildiğim bir kaynak var önümde. Dahası her konuda fikrini alabileceğime inanıp, güveniyorum.
Sonra başım sıkışınca sangadan kızlara soruyorum en basitinden, en saçmasına. Yine bugün kafama takılan başka bir konuyu Fatoş olsa nasıl çözerdi acaba, benzeri durumda ne yapmıştı, ben bir arayayım dedim içimden.
Güzel bir alanımız var. Ben yine uzaklarda da olsam hiç de yalnız hissetmiyorum kendimi. Sırtıma dokunmuş dost elleri hissediyorum. Güven veriyor.
Gece dörtten beri uyanığım. Hadi beş, beş buçuk olsun da yoga yapayım dedim. Parantezli, mayura, udiyanalı, hissetmeye dayalı bir yoga yaptım. Virastanalarda ve hatta genel olarak kendimi güçlü hissettim. Ama kas gücü değil. O elin etkisi olabilir. Bitirip balkona çıktığımda üşüyüp üzerime hırka aldım. Ne büyük lüks, bu mevsimde, burada üşümek.
Sonra içinde hocanın da, sanghanın da sesini duyabiliyorsun. Okuduklarından, dinlediklerinden, derslerden, yazılardan. Yukarıdan aşağıya, belki içindeki hocaya sirayet ediyor o yumuşak, şevkatli, sevgiden ses.

En güzeli de ne biliyor musun? Özel değilsin, herkes kadar özelsin. 

Luksemburg