Eğer araba ile Yunanistan’a gitmek istiyorsanız, hazırlıklar için bu listeye göz atmadan yola çıkmayın 😉
 
Bir sürü arkadaşım ben Yunanistan’dayken gitmeyi düşündüğünü; nedir, nasılını ve tavsiyelerimi sordu. Uzun bir tatilden sonra döndüm ve ancak cevaplayabiliyorum. Tatilin detaylarını da sonraki günlerde paylaşmaya çalışacağım:) 
 
 
                takethefakecake CHECK LIST
1)      Uluslararası ehliyet
Maslak Sanayi’de bulunan Turing’den veya sınırda edinebilirsiniz. Bizdeki TC ehliyetlerini sınırdan geçerken kabul etmiyorlar. Ben bayramda sınırdan geçiyor olacağım için yoğunluk ihtimaline karşı turing’den aldım. Sabah 08:00’de açılıyor ve işiniz 15 dk kadar sürüyor (O saatlerde sıra olmadığı için). 415 TL tutuyor.
Yanınıza almanız gerekenler:
-2 adet vesikalık
-Ehliyet
Daha fazla bilgi için:
2)      Uluslararası sigorta
Yine Turing’den yaptırdım sigortayı. Buradaki trafik sigortası da geçersiz. 63€ tutuyor.
                Not: Benim zorunlu trafik sigortam tatil tarihlerimde bitiyor olduğu için önce trafik sigortamı yeniletmem gerekti. Turing’e gitmeden vakit kaybetmemek için trafik sigortanızın tarihlerine bir göz atın 😉
3)      Araç Kiralama
Araba için alınan bu belgeler ve masrafı ile uğraşmak istemiyorsanız otobüsle Dedeağaç, Kavala’ya gidip oradan da araba kiralayabilirsiniz. Ama otobüs ile sınırda gereğinden fazla beklemek kaçınılmaz. 40 kişilik otobüste herkesin vize&pasaport kontrolünden geçtiğini ve olası bir durumda bazı kontrollerin uzadığını düşünün.
Şu da fena bir plan olmazdı: Selanik’e gidip oradan araç kiralayıp Halkidiki’ye gitmek. Biz Selanik’ten Kallithea’ya 1,5 saatte gitmiştik.
4)      Nakit
Evet bir kriz var Yunanistan’da ama sokaklar yağmalanmıyor merak etmeyinJ TV ve gazetelerde abartıldığı gibi sıkıntılı bir ortam yok. İki sene önce Yunanistan’a giden arkadaşım bile (benim için tüm bu Yunanistan turuna ilham veren Tuğba) yanımızda nakit bulunurmamız gerektiği konusunda uyarıyordu. Halkidiki ve Thassos’ta çoğu yerde kart geçmiyor. Thassos’ta otelimizi bile booking.com’dan ödemiş olarak gitmemize rağmen, gittiğimizde posumuz bozuk deyip nakit istediler mesela! Hazırlıklı gitmekte fayda var. ATM’lerden 60€ çekilebildiği de göz önünde bulundurulmalı.
5)      Vize
Eğer vize alacaksanız dikkat! Kriz ortamında Yunanistan tüm vize görüşmelerini iptal etti. Bundan birlikte gittiğim arkadaşlarım da etkilendi maalesef. Almış oldukları randevular iptal edildi. Fransa Konsolosluğu’ndan alıp öyle gittiler. 3 iş gününde yolluyor pasaportunuzu. Bu açıdan tavsiye ederim.
                Umarım faydalı olmuştur J