Biraz daha güney ve her şey biraz daha ısınmaya başlıyor. Stockholm’den sonra insanlar biraz daha gülmeye başladı, hava daha yumuşak ve atmosfer biraz daha sıcak. Burayı bir daha geleceğim yerler arasına not ettim ama belki Nisan, Mayıs gibi bahar aylarında bir haftasonu olmak üzere. Çünkü her yer park dolu. Müthiş bir doğa. Fotoğraflarını göreceksiniz, gerçekten çok keyifli yerler. Oralarda biraz daha çimlerde yayılmaca, koşu gibi daha uzun vakit geçireceğim bir hava olsun istiyorum.
Şimdi Copenhagen’la ilgili en sevdiğim şeyleri maddeler halinde sıralıyorum. Ve çokça foto!
Keyfini çıkarın! 🙂
Little bit souther and everything starts to get warmer! After Stockholm, people started to smile brighter, wheather was softer and the atmosphere was warmer. I noted this city to visit again in April or May for a weekend sometime. Because parks are everywhere and they are beautiful in every mean. Great nature! You will find the photos below, really nice places.
I am giving my favourites about Copenhagen and lots of photos!
Enjoy! 🙂
 
 
1) Nyhavn
Nyhavns Faergekro: Nyhavn, o turist haritasını elinize aldığınızda bence soluğu almanız gereken ilk yer. Yan yana kafelerde soğuk havaya rağmen dışarda oturup müthiş çorbalar, sıcak çikolata, sıcak şarap içip, yemek yemek gerçekten çok keyifli. Biz Nyhavns Faergekro’da dışarda oturmuştuk. Ama restorant’ın içi de bambaşka bir ambians. Tavsiye ederim:)
Nyhavns Faergekro: When you take that turist map and start seeing the city, Nyhavn should be the first place to be. Sitting in cafes next toneach other, drinking great soups, hot choclate, hot wine or eating is priceless. Even if it is cold! We sat outside in Nyhavns Faergekro. However inside the rastaurant was also worth seeing with it’s great ambiance. I recommend it! 🙂

 

 

2) Sokak Lezzetleri / Street food
Daha önceki Atina postumda bahsetmiştim, sokaktaki lezzetleri denemeyi ne kadar sevdiğimden. Bu lokma gibi top şeklindeki topların üzerine çikolata sosu bir harikaydı gerçekten. Ama hepsinden öte sosisli sandviçler! Copenhagen’da her yerde bulabilirsiniz ve kesin denemelisiniz!
I told you earlier in my Athens post how much I low trying new taste from street:) These dough with choclate sauce was great choice! Most of all I never skip tasting sausages. In Copenhagen you can find them everywhere, Have it!

 

 

 

Opera House

 

 

3) Tasarım Dükkanları / Design Stores
Şehri keşfederken karşınıza bir sürü çıkacak. Ben özellikle bu parçaları sevdim:)
You will find many on your way while discovering the city. I liked these pieces especially:)

 

4) Parks
 
Parklar şehirde kocaman yer kaplıyor. Gezmesi müthiş zevkli. Bahsettiğim gibi günün büyük kısmını oradalarda geçirebileceğim bir havada tekrar görülecekler listemde sırf bu yüzden.
Parks taking big part in the city. As I said, just to spend major of a day in parks I noted Copenhagen on my bucket list again to visit in warmer wheather.

 

 

 

5) Round Tower
 
Şehri bir de buradan görmenizi tavsiye ederim. Gün batımı saatleri, ziyareti daha da keyifli hale getiriyor.
I definitely suggest you to see the city once again from the top in Round Tower. Sunset hours are delightful for your visit:)

 

 

 

6)Christmas Pazarları / Christmas Bazaars
 
Gördüğümde kaçırmam:) Yeme içme için müze gibi gezilesi yerler oluyor benim için. Hatta belki küçük hediyelikler için de:)
I never miss if I see one! It is like a museum for me for eating and drinking. And maybe for small gifts:)

 

7) Copenhagen Down Bar & Hostel
 
Burayı otelimize dönerken şansa bulduk. Beni ilk görüşte kendine çekti zaten:) İçerisine ise bayıldım! Harika decorasyon, tatlı mı tatlı çalışanlar, güzel bira, iyi müzik ve gerçekten sıcacık bir atmosfer.
Burada zaman geçirmeyi o kadar sevdim ki bir daha gittiğimde hostel kısmında kalmak istiyorum.
Avrupa’da gezerken mutlaka lokal bira sorarım ve denerim. Buranın da bir christmas birası varmış. Başka spesifik bir adı yok. Yılın bu zamanında oluyormuş. (Belki de beni yediler bilmiyorum:) Yani sorun ve deneyin. Hep deneyin!
We found this place by chance on the way back to our hotel. It got me from the first sight:) Inside I loved a lot! Great decoration, nice staff, good beer, good music, really warm ambiance.
I really loved spending time there. Wish I had discovered there earlier to stay in the hostel part. Next time I will do.
I always ask for local beers while visiting Europe. This place offered me something special for christmas. Not a specific name but Christmas beer (maybe they kid me:P) Well just ask and try. Always try!

 

 

 

 

 

8) Christiania
 
Şehrin içinde kurtarılmış bir bölge. Polis girmiyor. Koşmak, fotoğraf çekmek yasak vs vs bunları biliyorsunuz zaten.
Ben hava kararmadan gitmenizi ve etraftaki tuhaf yapıları görmenizi tavsiye ederim. İnsanların kendilerine oluşturduğu yaşam alanı görmeye değer.
Rebel zone in the city. You don’t see police. No running or taking photos are allowed etc etc you know all of these already.
I suggest you to go there before the wheather gets dark so that you can see around. The buildings or the ways people created a living for themselves.
Hard Rock Cafe
9) Cafe Bjorg’s ta kahvaltı / Breakfast at Cafe Bjorg’s
Günün en sevdiğim öğünü kahvaltı! Burayı kahvaltı için kesinlikle tavsiye ediyorum! O tabakta olmasını istediğim her şey vardı ve gerçekten inanılmaz lezzetliydi her şey.
My favourite meal of the day is breakfast! I highlt recommend this place for breakfast! All I wanted was in that place and were extremely delicious.