Burçe Tutku Tuncalı

Oyuncu, yoga eğitmeni, gezgin, blogger, youtuber, çevirmen, küratör, kültür sanat etkinlik danışmanı, yönetmen, yazar, DJ ve içerik üreticisi.

Gezme merakını liseden beri katıldığı uluslararası projeleri fırsat bilerek yurt dışı seyahatlerine çevirdi ve gezilerini fotoğraflamaya başladı. 2010 yılında açtığı www.takethefakecake.com adlı blogunda gezi fotoğraflarını paylaşarak başladığı bloggerlık serüveni 10 yılı aşan süreçte kültür sanat etkinliklerine, yoga günlüklerine, seyahat önerilerine, kitap tavsiyesi ve film yazılarına alan açtı. 

2011 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstatistik Bölümünden mezun oldu. Bir seneye yakın ticaret ile uğraştı. 2012’de özel bir bankada CFO için çalışmaya başladı. 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Finans (Executive) Master’ından mezun oldu. Aynı yıl, bankanın Aktif Pasif Yönetimi ve Hazine Bölümünde çalışmaya başladı. 2016 Haziran ayında hazinedeki işini sonlandırarak kurumsal hayattan ayrıldı. 

2012 yılından beri yaptığı yoga, 2015-2016’da aldığı Yoga Eğitmenlik Eğitimi sonrasında profesyonel işlerinden biri oldu. Yurt içinde ve yurt dışında beden farkındalığı, psikoloji, yoga ve yoga felsefesi üzerinde dünyaca ünlü isimlerden olan Godfrey Deveraux, Liz Koch, Anna Verwaal, David Malka ve Defne Suman ders aldığı isimlerden bazılarıdır. Halen günlük pratiğine devam ederken yoga dersleri vermekte ve yoga felsefe seminerleri düzenlemektedir. 

2017-2018 yıllarında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nden Spontanite Tiyatrosu eğitimi aldı. 

2017 yılında Murat Gülsoy’dan aldığı yaratıcı yazarlık dersleri sonrasında Nisan’da Kaş’a taşındı. Burada yaşadığı yedi aylık süreçte pek çok öykü yazdı. Şu sıralar öykülerden bir tanesini film senaryosuna uyarlamaktadır. 

2017 Kasım’da İstanbul’a dönüp oyunculuk eğitimlerine ağırlık verdi. 2018 yılında Sahne3’ten Temel Oyunculuk eğitimi aldı. Burada Stella Adler ve Stanislavski metotları çalıştı. Aynı yıl Özay Fecht’ten oyuncu koçluğu aldı. 2018 yılından itibaren oyunculuk eğitimini Craft Tiyatro’da devam ettirdi. Burada Eric Morris, Stanislavski, Sanford Meisner, Uta Hagen teknikleri aldı. 

2018 yılında Cüneyt İnam’ın yazdığı “Samet Hergün” adlı uzun metraj filmde oynadı. Karaca ve Joint Idea reklamlarında rol aldı.

Craft Tiyatro bünyesindeki Craft Kulüp’ün kurucularındandır. Fringe Festival’de yer alan Shakespeare Müzesi adlı oyunda hem oyuncu hem de yönetmen olarak yer alıp projenin tüm iletişimini ve yürütücüğünün büyük kısmını üstlendi. 

2010 yılından beri yurt içinde ve yurt dışında İngilizce simültane çeviri, ardıl çeviri, metin çevirisi, altyazı çevirisi yapmaktadır. Ayrıca Bümed ve Cervantes’te aldığı eğitim ile İspanyolca ve ortaokul+lisede öğrendiği Almanca intermediate düzeyde bildiği diğer dillerdir. Kendi çabalasıyla Norveççe öğrenmektedir.

Şu sıralar oyunculuğun yanı sıra sosyal medyada içerikler üretiyor; takethefakecake markası için ürettiği içerikler başlıca blog, söyleşi, vlog, podcast, ve çeşitli videolardır. Dergilerde film ve sinema yazısı yazıyor. Çeviri ile uğraşıyor. Çeşitli mekanlarda DJ’lik yapıyor. Ayrıca kültür-sanat etkinlikleri için danışmanlık veriyor; mekan ve organizasyonlara küratörlük yapıyor.

Take The Fake Cake kimdir?

4 kıtada onlarca ülke gezen Burçe Tutku Tuncalı’nın seyahat anılarını, gezi önerilerini paylaştığı mecrası zamanla ilham aldığı, onu motive edenlerin yer aldığı, merak ettiği, kendini ifade ettiği bir lifestyle alana dönüştü. Sinemayı, kitap ve film/dizileri, festivalleri, sergileri beslendiği alanlar olarak merkezine koyan takethefakecake artık sadece blogla sınırlı kalmayıp Youtube, podcast platformları, Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarında üretimini sürdürüyor.