27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun!

Perdelerin hiç kapanmadığı, sanat mabetlerinin yıkılıp yağmalanmadığı, sanatçıların özgürce kendini ifade edebildiği, sanatın tutsak alınmadığı günler, yıllar benim dileğim.

Bu güzel gün vesilesi ile son günlerde gittiğim oyunları paylaşayım istiyorum.

Hansel ve Gratel’in Öteki Hikayesi

Ayça Bingöl ve Salih Bademci oyunu baştan sona harika bir tempoda götürüyor. Çok çok güzeldi. Hem sahne, hem oyunculuklar, hem de içerik.

Özgürlüğün Bedeli

Her Cuma Sahne3’te sahneleniyor. Oda tiyatrosu olan Sahne3’teki bu oyunun bütününü deneyimlemenizi tavsiye ederim. Sürprizleriyle beni oldukça etkiledi. Dahası spoiler’a girecek, sezon bitmeden gidin, görün mutlaka.

Tok

Zeynep Kaçar’ın yazdığı, Ümit Çırak’ın yönettiği oyun yine Sahne3’te. Bu sezon son kez 18 Nisan’da izlenebilir. Vicdan nedir? Soyut bir ortamda ilişkiler ve kişinin kendisiyle ilgili sorular ve tatlı tespitler komik bir dille anlatılıyor. Sahne3 mekan, kullandığı dil ve sürprizleriyle bu oyunda da şaşırtıyor. Kaçırmayın derim.

Martı

Bu oyunla birlikte iki büyük salonda, iki oda tiyatrosunda izleyebileceğiniz oyun paylaşmış oluyorum. Martı’yı Uniq’te izledim ve biletix’ten internetten almıştım bileti. Otomatik olarak verdiği bilet sayesinde Google Earth’ten izlemiş gibi oldum oyunu. Çok uzaktım:) Sahne3’teki oyununların içinde olma hissini yeğleyeceğim. Ya da önceden ve önlerden alınmış biletle izleme konusunda şans dileyeceğim.